Úvod Jak si vybrat dveře

KRŮČEK PO KRŮČKU K IDEÁLNÍM DVEŘÍM

Před samotnou koupí našich dveří doporučujeme pečlivě zvážit veškeré aspekty, kterými jsou zejména:

 • orientace vůči světovým stranám a dopad slunečního svitu
 • barevné provedení podlah, stěn a stropů
 • rozmístění a povrchy nábytku a doplňků
 • frekvence pohybu osob
 • zvýšená možnost poškození povrchu dveří např. psy nebo dalšími domácími mazlíčky

Na základě uvedených kritérií doporučujeme vybírat typ dveří, povrchovou úpravu, druh výplní, provedení klik a požadavky na bezpečnost. Naše dveře jsou ve svém základu tvořeny masivním dřevěným rámem, který zajistí svým uživatelům dlouhodobou funkčnost.

počet dveří a jejich rozměr

Nejprve spočítejte, kolik dveří a zárubní potřebujete, dle kompozice interiéru zvažte způsob otevírání. Nejběžnějšími, dříve normovanými rozměry dveří jsou šířky 80 a 90 cm (60 a 70 cm pro koupelny, WC aj.), výška 197 cm. Není problémem vyrobit i dveře "na míru" dle přání zákazníka.

Stavební otvor a jeho možné odchylky:

Výška otvoru se měří od hotové podlahy, tzn. od koberce, lina, dlažby atd. Pokud zjistíte, že se rozměry místa, kam chcete dveře upevnit, liší od výše zmíněných, budete u výrobce poptávat dveře atypické velikosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o výrobek „na míru“, budete na něj pravděpodobně déle čekat.

Možná odchylka šířky a výšky stavebního otvoru je dle ČSN maximálně 1 cm.

Orientace a typy dveří

Při výběru nových dveří se nejdříve musíme zamyslet jaký typ dveří budete potřebovat. Dle daného požadavku můžete volit dveře interiérové, venkovní nebo speciální. Každý z uvedených typů má rozdílné vlastnosti a materiálové provedení.

Důležitým prvkem dveří jsou také zárubně, které slouží k upevnění dveřního křídla v otvoru. V interiéru již mohou být instalovány kovové zárubně. V tomto případě není nutné stavební otvor upravovat a lze provést pouze výměnu stávajícího křídla za nové. Pokud Vám stávající zárubně již nevyhovují, tak lze situaci řešit pomocí moderního obkladu (OKZ) bez dodatečných stavebních úprav. V případě, že Váš interiér teprve dokončujete, tak si můžete zvolit obložkovou zárubeň, která vytvoří s novým dveřním křídlem jednotný komplet. Stavební otvor pro obložkovou zárubeň musí být kompaktní, začištěný a zvětšený o 10 cm v jeho šířce a o 5 cm na výšku v závislosti na světlosti dveřního křídla.

Pro správný výběr dveří je důležité rozeznat jejich orientaci a směr otevírání. Způsob, jak určit jestli potřebujete dveře levé nebo pravé je jednoduchý. Postavte se před dveře tak, aby se otevíraly směrem k Vám. Teď vidíte dveřní závěsy tzv. “panty“ - pokud se nacházejí po Vaší levé ruce, jedná se o dveře levé. V případě že, se panty nachází vpravo, jedná se o dveře pravé. Pro posuvné dveře se smysl otevírání neudává – směr posuvu se určí až při vlastní montáži.

Otevírání dveří Otevírání dveří

Možnosti otevírání dveří

Otvíravé (otočné) dveře

V interiéru se nejčastěji můžete setkat s otočnými dveřmi, které představují klasický typ otevírání. Dveřní křídlo je zavěšeno jednou stranou na pantech. Dveře se otvírají pomocí kliky směrem do prostoru místnosti. Dle smyslu otevírání mohou být dveře levé nebo pravé.

TIP:

 • při otevření dveří a vstupu do místnosti bychom měli vidět její větší část

 • kliky je vhodné umisťovat na stranu vypínačů světel - otevřené dveře nebudete muset obcházet

 • při výběru otvírání dveří pamatujte, že se chcete dostat snadno ke svému cíli (např. umyvadlo, toaleta)

 • během otevírání dveří bychom neměli narážet do jiných předmětů a nábytku v interiéru

Posuvné dveře

Posuvné dveře prezentují chytrý způsob, díky němuž ušetříte spoustu místa v interiéru. V současné době se tento typ dveří stává mezi zákazníky velmi oblíbený, zejména pro svou eleganci a praktičnost.

TIP:

 • v případě velmi malých a atypických interiérů zvažte investici do posuvných dveří

 • při návrhu je vhodné vzít v úvahu i vybavení interiéru, protože dojde k jeho optickému zvětšení

 • posuvné provedení zajistí volný průchod místnosti, aniž by Vám překážela dveřní křídla

V naší nabídce naleznete následující typy:

 1. DVEŘE POSUVNÉ DO POUZDRA tvoří komplet, který je zabudován do předem připraveného stavebního otvoru. S instalací "stavebního pouzdra" musíte počítat již během realizace stavebních prací. Pouzdro je k dispozici v několika variantách, liší se podle umístění a počtu dveřních křídel, která do pouzder zajíždí. Konstrukce posuvných dveří (pouzdra) je odlišná pro sádrokartonové nebo zděné příčky. K montáži doporučujeme přizvat odborníky.

 2. DVEŘE POSUVNÉ NA STĚNU představují systém, kdy je dveřní křídlo zavěšeno na kolejnici, která je připevněna na stěně. Pomocí posuvného mechanismu se dveře pohybují podél stěny. Mechanická část posuvu je ukrytá pod garnýží, ve spodní části dveří je vyfrézovaná drážka a v podlaze je umístěn vodící trn. Instalace vyžaduje méně náročné stavební úpravy. Posuv je možný u jednokřídlých i dvoukřídlých dveří.

Povrchy

Existuje několik druhů materiálů, které se od sebe liší odolností nebo nároky na údržbu. Povrchovou úpravu proto vybírejte podle toho, jak budou dveře namáhány. Musí totiž každodenně odolávat stovkám dotyků, rozdílům teplot mezi jednotlivými místnostmi, mastným výparům z kuchyně, drápkům čtyřnohých mazlíčků či malířskému umění ratolestí.

V naší nabídce je k dispozici široký výběr povrchových úprav:

MDF

 • představuje ekonomicky dostupné řešení v podobě dřevovláknité desky bez povrchové úpravy, kterou lze natřít, popř. nechat nastříkat u výrobce do požadovaného RAL odstínu
 • povrch je vhodný pro standardní použití

Fólie

 • cenově dostupný materiál s nakašírovanou hladkou fólií imitující strukturu dřeva
 • provedení s dobrým poměrem cena a kvalita
 • je vhodná pro interiérové dveře do rodinných domů a bytů

CPL laminát

 • střednětlaký laminát s tloušťkou materiálu 0,2 mm, který se snadno udržuje, navíc je odolný proti mechanickému poškození, slunečnímu záření i vlhkosti
 • díky svým vlastnostem je doporučován do různých interiérů, kde se můžete setkat s větší zátěží
 • je ideální pro rodinné domy či byty obývané dětmi nebo domácími mazlíčky. Své místo si však najde i v kancelářích apod.

CPL 3D laminát

 • povrchová úprava CPL laminátu s výraznou strukturou, která věrně napodobuje přírodní dřeviny
 • není náročný na údržbu jako klasické dřevěné dveře, díky čemuž je mezi klienty velmi oblíbený

HPL LAMINÁT

 • vysokotlaký laminát s tloušťkou materiálu 0,8 mm, který odolá mechanickému poškození i oděru a snadno se udržuje
 • představuje vhodnou variantu pro extrémně zatěžované prostory - např. školy, nákupní střediska, zdravotnická a sportovní zařízení, výrobní prostory

Dýha

 • zastupuje tradiční přírodní materiály, které jsou charakeristické luxusním a estetickým vzhledem s přirozenou texturou dřeva
 • dýhovaný povrch vzniká krajením dřeva na velmi tenké pláty
 • velmi oblíbená pro svou jedinečnost, kdy každý kus dýhovaných dveří je originál
 • nevýhodou je vyšší náročnost na údržbu a postupem času barevná nestálost

Nástřik

Velmi moderní designové řešení pro zákazníky, kteří hledají stylové barevné provedení dveří pro svůj interiér. Všechny nabízené modely interiérových dveří lze opatřit polyuretanovým nástřikem (PUR). Samozřejmostí je možnost nástřiku i pro dveře celodřevěné. Nejvhodnější odstín barvy si můžete vybrat ze širokého vzorníku barev RAL. Vyšší investice do této povrchové úpravy se Vám odmění v podobě luxusního a kompaktního vzhledu.

Design

Materiál povrchu Vašich dveří jste úspěšně vybrali, ale stále uvažujete nad designem? Zde záleží na osobním vkusu, ale také na tom, co od nich očekáváte. Zaznamenali jsme, že u klientů hrají prim dřevěné dekory, společnost CARMAN-DOORS má k dispozici celou řadu dalších variant.

TIP:

 • dveře se pokuste přizpůsobit vzhledu interiéru (podlahy, nábytek i barva stěn)
 • je vhodné vytvořit jistý kontrast mezi dveřmi a podlahou
 • doporučujeme zachovat stejnou strukturu dřeva (př. k dubu se hodí ořech)

Řešíte prosvětlení jednotlivých místností? Pomoci může prosklení dveří, které interiéru dodá patřičnou lehkost. To platí u všech místností, vč. toalety i koupelny. Plné dveře jsou vhodné pro komory, spíže, sklepy, technické místnosti atd. Pro prosklení dveří je důležitý jeho výběr. V naší nabídce naleznete několik variant designu zasklení v matném nebo čirém provedení. Správnou volbou prosklení můžete dosáhnout celkovou světelnou pohodu v dané místnosti. Velmi populární je používat i větší plochy prosklení z matného skla do ložnic nebo koupelen, které propustí světlo, ale nikoliv obraz. Pro místnosti dětských pokojů doporučujeme z hlediska bezpečnosti použít kalené nebo bezpečnostní sklo.

TIP:

 • prosklené dveře prosvětlí a celkově odlehčí interiér
 • v dnešní době je možné použít prosklení skoro ve všech místnostech
 • použití prosklení je zcela individuální, ale zvažte, zda Vám nebude vadit např. prosvítající světlo do ložnice
 • příhodnější je použít dveře s částečným prosklením do dětských pokojů
 • plné provedení dveří zajistí větší soukromí a utlumení zvuku

Kování

Jak si vybrat kování

Nevíte si rady s výběrem kování? Správný výběr dveřního kování je velmi důležitý a rozhodně byste ho neměli podcenit. Jedná se o důležitou součást, která zajišťuje perfektní ovladatelnost dveří a podtrhuje jejich celkový vzhled. Nejdříve si musíte upřesnit Vaše požadavky, které musí kliky a kování splňovat. Kromě estetického hlediska si navíc rozmyslete, k čemu má kování sloužit. Ke každému účelu jsou vhodné jiné druhy klik a kování, např. pro zabezpečení vchodových dveří se hodí jiné kování než do obývacích místností, toalet nebo koupelen. Nabídka kování je velmi široká a není žádným problémem sladit styl toho doplňku s designem Vámi vybraných dveří nebo přizpůsobit celkovému vzhledu interiéru.

TIP:

 • klika má dobře padnout do ruky, protože musí každý den výborně sloužit
 • různá materiálová provedení kování neovlivní jeho funkci
 • pravidelná péče o kování má vliv na jeho životnost

Interiérové dveřní kování

Sortiment interiérového dveřního kování je velmi široký. Kování existují v různých designech a materiálovém provedení. V naší nabídce naleznete kování, kliky ke dveřím včetně doplňků v moderních designech a kvalitním zpracování. Výběr kování záleží zcela na Vašem vkusu.

Kování si můžete vybrat v různých tvarových provedeních:

ROZETOVÉ KOVÁNÍ

 • obsahuje dvě částí - kliku a část pro klíče
 • je velice moderní řešení pro Váš interiér i dveře
 • zvolit si můžete tvar hranatý nebo kulatý

ŠTÍTOVÉ KOVÁNÍ

 • má kliku a otvor pro klíče, které jsou umístěné na jednom štítku
 • jedná se tradiční provedení, které se pro svou univerzálnost hodí do jakéhokoliv interiéru
 • štítkové provedení si můžete vybrat v tvaru hranatém nebo oválném

Dveřní kování pro WC a koupelny

Jedná se o zvláštní provedení interiérového kování, které se může použít v místnostech jako jsou koupelny nebo WC. Kování je zpravidla uzpůsobeno pomocí WC pojistky tak, aby se dalo dveře jednoduše zamknout zevnitř. Opět si můžete vybrat provedení rozetové nebo štítkové v růných designech. V případě, že nepotřebujete uzamykání dveří v daných místnostech, můžete ovšem použít běžně interiérové kování.

Speciální kování

V této kategorii naleznete kování, u kterých je kladen důraz nejen na jejich design a provedení, ale hlavně na jejich užitné vlastnosti.

BEZPEČNOSTNÍ KOVÁNÍ

 • důležitý prvek, který slouží zabezpečení Vašeho majetku
 • je určeno pro vstupní, vchodové a bezpečnostní dveře
 • slouží jako bezpečnostní prvek pro ochranu Vašeho majetku
 • konstrukce dveří může být opatřena vícebodovým uzamykáním
 • design kování si můžete zvolit opět v rozetovém nebo štítkovém provedení
 • vzhled kování neovlivňuje jeho bezpečnostní funkci
 • dveře lze doplnit o přídavné bezpečnostní kování

PANIKOVÉ KOVÁNÍ

 • instaluje se na dveře, které slouží k únikovým cestám ven z objektu v případě hrozícího nebezpečí
 • navrhuje se hlavně ve veřejných zařízeních s vysokou frekvencí lidí (školy, nemocnice, hotely, nákupní centra apod.), kde může dojít ke vzniku nebezpečné situace (panice)
 • kování je zhotovené z kvalitních materiálů s různou povrchovou úpravou
 • rychlá a jednoduchá manipulace - dokáže otevřít každý i malé dítě
 • nadčasový a elegantní design, dlouhá životnost

OSTATNÍ KOVÁNÍ

 • kování pro posuvné nebo skládací dveře se používá tam, kde potřebujeme zajistit úsporu místa nebo klademe důraz na estetické hledisko
 • dveře posouvající se těsně podél zdi mají kování, které zahrnuje zadlabavací misku tzv. "mušli", která je zapravena do plochy dveří, nevystupuje ven a umožnuje jednoduchou manipulaci i ovládání
 • dveře, které se zasouvají do stavebního pouzdra doporučujeme doplnit o čelní úchyt tzv. "prstýnek" pro zvýšení komfortu při manipulaci
 • opět si lze vybrat tvarové provedení oválné, kulaté případně hranaté

Materiál kování

Pro výrobu Interiérového dveřního kování se používají různé materiály. Nejčastěji se můžeme setkat s výrobky v provedení hliník, nerez nebo mosaz. Sortiment kování je nabízen v kvalitních povrchových úpravách. Můžete volit mezi lesklým nebo matným povrchem.

TIP:

 • materiál kování nemá vliv na jeho funkci, rozdíl je pouze v celkovém vzhledu

Doplňky ke dveřím

Pomocí širokého sortimentu doplňků můžete Vaše dveře rozšířit o zajímavé drobnosti a detaily, kterými zvýšíte komfort při užívání a podtrhnete celkový dojem z dveří. Nabízený sortiment je velmi široký a opravdu si vybere každý.

Větrací mřížky

 • navrhují se v místech s vyšší vlhkostí nebo rozdílnou teplotou místností, které jsou odděleny dveřmi
 • instalují se v místech, kde není zajištěna dostatečná ventilace vzduchu (např. komory, technické místnosti, kotelny apod.)
 • mřížky mohou být v různém materiálovém provedení, většinou jsou ze dřeva nebo kovové
 • standartní provedení má výšku 80 mm a šířky 400, 500 nebo 600 mm

Dveřní zarážky

 • používají se k ochraně dveří před poškozením nárazem
 • mohou být instalovány na zem ke dveřím nebo i na stěnu
 • zarážky mohou být kovové (mosaz, nikl, chróm) nebo kovové kombinované s odolným plastem
 • k dispozici je široký výběr tvarů, barev a velikostí dveřních zarážek
 • vzhled lze přispůsobit tak, aby jejich provedení odpovídalo barvě dveřního kování

Kukátka

 • nezbytná součást vchodových dveří, která umožní široký podhled do prostoru před dveřmi
 • kukátka mohou být v různých designech a povrchových úpravách
 • mohou být provedená jako samostatná nebo kombinovaná společně s jmenovkou

Okopové plechy

 • používají se k ochraně dveří před mechanickým poškozením okopem v místnostech se zvýšeným provozem (např. obchodní, kancelářské či skladové prostory)
 • materiálové provedení bývá většinou z nerezi s matnou nebo lesklou povrchovou úpravou
 • standardem je provedení s výškou 150, 300 nebo 500 milimetrů, šířka je závislá na typu dveří

Samozavírače

 • zvyšují komfort procházejících osob a slouží k zabezpečení objektu
 • instalace samozavírače je nenáročná
 • k dlouhé životnosti  a spolehlivosti přispívá moderní konstrukce samozavírače
 • správná volba samozavírače zavisí na hmotnosti a rozměrech dveří

Líbí se vám dveře nebo doplňky z naší nabídky?

Neváhejte kontaktovat našeho obchodníka pro získání více informací.